ING Securities: Byki próbują powstać

Wczoraj znowu pojawiło się wzrostowe odbicie. Na rynkach funkcjonuje powiedzenie, iż po upadku z dużej wysokości nawet martwy kot podskoczy i mniej więcej tak przedstawia się wczorajsza sesja. Do zmiany słabego wciąż obrazu rynku potrzebne są czytelne sukcesy popytu, szansa na nie pojawi się już dzisiaj. W tej chwili na GPW niepodzielnie rządzą niedźwiedzie.
 
Przebudzenie popytu
           
Wczoraj rynki próbowały się podnieść po poniedziałkowym ciosie podaży. Zapowiedzią odreagowania była poranna zieleń amerykańskich kontraktów, która trafiła na podatny grunt wyprzedanych rynków europejskich. W tej sytuacji rynek otworzył się na plusie i ruszył do góry. Otwarcie to jednak nie wszystko. By zwyżka okazała się czymś więcej niż tylko chwilowym zrywem, konieczne były sygnały techniczne potwierdzające siłę odradzającego się popytu. Takie jednak się nie pojawiły, a byki skutecznie powstrzymał już pierwszy opór na wysokości 2696pkt. Niewiele zmieniły mieszane dane makro, które pojawiły się w drugiej fazie notowań. Najpierw rozczarowała słaba dynamika rodzimej produkcji przemysłowej, później mile zaskoczył amerykański rynek nieruchomości. Bilans wyszedł na zero, nie zmieniając przebiegu notowań, które zamknęły się na 2690pkt.
 
Rządy niedźwiedzi
           

Zdobycze byków są niewystarczające, by zmienić nieprzychylny długim pozycjom obraz rynku. Nie ma na razie najmniejszych powodów do zmiany nastawienia. Sygnały sprzedaży z ostatnich dwóch tygodni pozostają ważne. Jedynie utrzymujące się wyprzedanie rynku i pozytywne dywergencje na szybkich oscylatorach dają nadzieje na kontynuację zwyżki, ale to wciąż za mało, by mówić o zdecydowanym i trwałym umocnieniu. Po dwóch ostatnich sesjach na wykresie dziennym powstała formacja harami niskiej ceny wskazująca na duże prawdopodobieństwo ruchu bocznego w najbliższych dniach. Punktem odniesienia dla negatywnej oceny rynku jest opór przy 2756-2760pkt. (szczyt z 13 lipca i 61,8% zniesienia ostatniej fali spadków) i dopiero przebicie tego poziomu mogłoby przekonać o odradzającym się popycie i byłoby zapowiedzią trwałego zwrotu.

W tej chwili GPW ugina się pod ciężarem krótko i średnioterminowych trendów spadkowych i wiele wskazuje na to, że trzymiesięczna korekta głównej tendencji wzrostowej jeszcze się powiększy i wkrótce będziemy oglądać kurs na niższych poziomach. Sprzeczne sygnały z polityki nie pomagają stabilizacji rynków. Wczoraj Angela Merkel rozwiała nadzieje na rozwiązanie problemów Grecji już na jutrzejszym szczycie, z kolei Barrack Obama zapewnił, że porozumienie w sprawie powiększenia limitu zadłużenia jest coraz bliższe.
 
Szansa na dalszą wspinaczkę
           
Wczorajsze wzrosty w Stanach i dzisiejsza aprobata dla optymizmu płynąca z rynków azjatyckich daje uzasadnione nadzieje na przedłużenie zwyżki na początku sesji. Najbliższa przeszkoda, jaką stanowi potwierdzony wczoraj opór przy 2696pkt. może zostać rozbity już w pierwszej fazie notowań. Wtedy rynek odseparuje się od dna, a przełamany poziom powinien zacząć pełnić rolę wsparcia. Kolejny opór pojawić się powinien wtedy w pobliżu 2707pkt., gdzie przebiega teraz najszybsza linia spadków. Jej przełamanie byłoby pozytywnym sygnałem technicznym, otwierającym drogę ku kluczowemu w krótkim terminie oporu przy 2756-2760pkt. Podaż bronić się powinna jeszcze przy 2720-2725pkt.

Jeśli sukcesy jednak się nie pojawią, odbicie będzie zagrożone, a wsparcie przy dnie przeceny (2660-2660pkt.) narażone na próbę przełamania. Gdy do niego dojdzie, kolejny ruch spadkowy sprowadzić powinien kurs do 2620-2630pkt.

Maciej Szmigel
Analityk giełdowy
ING Securities S.A.

Short URL: http://kultura.panoramainternetu.pl/?p=7774

Posted by on wrz 6 2011. Filed under Biznes. You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0. You can leave a response or trackback to this entry

You must be logged in to post a comment Login

Archiwum

Szukaj według daty Szukaj w kategorii
Szukaj w Google
Zaloguj się | Designed byReggie Miller Womens Jersey Gabfire themes
Reggie Miller Womens Jersey